Facebook küsib: Millest mõtled? Basseinist ja selle mõistlikust vajadusest meie põhjalaiusel.
See oli maikuus 2018 aastal, kui mu e-postkasti maandus Handyman’i reklaam, kus olid muuhulgas sellised lihtsad, murupeale paigaldatavad erimõõdulised basseinid. Ma kutsusin neid tol ajal lastebasseinideks. Et nad on mõeldudki lastele suvel hullamiseks. Nii ma arvasin. Lubas sooja suve ja hind oli siis alla 50 euro. Mõtlesin, et viin pudelid ära ja sündis spontaalne otsus. Kati oli tol hetkel üsna skeptiline, ma mäletan.
Käisime Handyman’is ära ja hakkasin seda imeasja kodus sauna ette püsti panema. Leidsin enam-vähem sileda koha, panin koormakatteid paar kihti alla ja lasin vee sisse. Meile linna vesi ei ulatu, oma kahest kaevust lasksime sinna jaokaupa vett, et mitte ise kuivale jääda. Kaevuvesi oli 15 kraadi ja see ei tulnud kõne allagi, et sellisesse keegi sisse läheb. Laseme päikesel soojaks kütta ja siis on ok.
3 päeva hiljem sain aru, et basseini põhi peab olema ideaalses maailmas võimalikult horisontaalne. Kui see nii pole, siis see kaunis ümmargune bassein on tegelikult ebamäärase kujuga ja ühes otsas on vesi ääreni ja teises sõltuvalt põhja ebatasasusest ainult poole peale.
Vesi välja ja hakkasime brigadir Lonniga basseini alla jäävat maa-ala tasasemaks tegema. Mis see meie käes siis ära pole. Aiakäruga tõin Kati haldusalast – peenramaalt mulda ja panin selle Lonni valvsa pilgu all kenasti madalamate kohtade peale. Püüdsin miski 30 cm pikkuse loodiga planeerida ja teadust teha, eesmärk oli igatahes püha – peame saama basseini ilusti loodi.
Põhi sileks tehtud, taas koormakatted peale ja hakkasin basseini vett laskma, mõlemast kaevust.
Peagi sain aru, et see kaubaga kaasas olnud paberist filter oli lihtsalt raskuseks kaasa pandud, see suvel ei suuda rohevetikaga midagi peale hakata ja sai soetatud liivafilter. See võimaldas basseini vee puhta hoida, kloori ja flokulanti peab ikka ka panema 🙂
Tänu Lonni poolsele ehituse järelevalvele saime asjaga enam-vähem hakkama. Kati natuke pragas, et olin tema rammusa mulla mitte-eesmärgipäraselt ära kasutanud. Aga meile hakkas meeldima saunast vette käimine. Saunas käimine sai hoopis teise hingamise.
Murrame müüte – arvasin, et Eestis on võimalik ilma kütteta basseini kasutada ehk augusti lõpuni. Siis voldid ta kokku ja paned kevadeni tallele. Samas, mis see tall’gi temaga külmal ajal teeb.
Aga siis tekkis meil Katiga selline sportlik-tervislik harjumus kohe peale ärkamist 6.15 bassu ujuma minna. Ilma eranditeta, igal päeval. Suvel ongi mõnus ennast peale ärkamist veega turgutada, pikki plaane me sel ajal veel ei teinud.
Kunagi septembris võis olla meil vestlus, et vesi läheb küll jahedamaks, aga samas me harjume igapäevaselt ise ka jahedama veega ja käime ikka edasi, kuni saame.
Käisimegi. Vesi oli juba 10 kraadi ja siis juba 6 kraadi ja natuke hiljem 4 kraadi. Meil oli selline lõbus ütlemine, et: “Mõelda ei tohi!” Kui juba sees oled, siis naudi :-).
Ühel novembri hommikul oli jääkiht peal ja selleks aastaks sai hommikune ujumine otsa. Kohe tuli paks lumi ja ootamatu talv peale. Mul polnud algselt plaanis basseini talveks välja jätta, aga ega valida ka polnud. Samas elastne materjal, mis ta’ga ikka juhtub?
Ei juhtunudki. Pidas talve kenasti vastu, ainult täispuhutav õhurõngas oli tühjaks läinud ja sellepärast oli kevadel suure sulaga osa vett välja saanud.
Kui ilmad järgmisel kevadel juba lubasid, lõhkusin pealmise jää ära ja pildusin välja. Lasin kaevust sooja vett peale ja saime ühe saunaskäiguga hooaja taas avatud.
Taas igal hommikul 6.15 vette ja nii ta läks. Ise ka vaikselt imestasime. Algusaegadel sai peale sellist külmas vees käimist tuldud teki alla tagasi, et seda “surra-murra’t” tunda. Selline mõnus külma-kuuma tunne, nahk on punane ja ihu väriseb. Nii see algas.
Täna, 6 aastat hiljem, on kõik sama vahva.
Esimene bassein oli 3,05 m läbimõõdus, täispuhutava äärega. 3 suve ja 2 talve oli sama koha peal ilma tühjaks laskmata. Siis läks täispuhutav äär katki.
Ostsime uue basseini 3,66 m läbimõõduga, täispuhutava äärega. See trehvas praak, selles täispuhutavas osas oli mingi keevise viga ja ta kippus tühjaks minema ja siis tühjemana ka vett basseinist välja laskma.
Ostsime uue 3,66 m läbimõõduga karkassil basseini. Põhjapind sama, aga bassein ise nagu 2 korda suurem. 6 kanti vett mahub sisse ja elu on sellega lill. Edaspidi ostan ainult karkassiga basseine, kui peaks vaja minema 🙂 .
Sellele uuele basseinile sai tehtud ka korralikum põhi, s.t. kaevasin välja ca. 30 cm mulda (Kati sai omaaegse investeeringu kordades paremini tagasi). Täitsin selle liivaga ja peale veel 10 cm peno. Spets kile ja siis bassein. Tüki maad parem sai, aga ikkagi pisut viltu vajunud aastatega…
Jääst jääni. Sel aastal algas hooaeg 29.03.2024. Mustade prügikottidega sulatasin jääd tol päeval. Tänavune hooaeg tõenäoliselt lõppes eile, 18.11.2024. Eile oli siis jääkaan peal ja edaspidine ilmateade ei anna ka lootust jätkamiseks. Vahepeal oli ka paaril hommikul jää peal, aga kuna päevad on soojemad, siis see jää sulab ära. Aga nüüd lubab külma ja lund edaspidi…
Meie kliimas saab sellist “Lastebasseini” kasutada väga kenasti 7 kuud aastas. Eelduseks on oma aed ja maksab see lõbu koos liivafiltriga ca. 400 eurot. Natuke tuleb basseinipoisi ametit ka pidada, lehti ja pudi spetsiaalse kahvaga välja visata, mida tuul paratamatult sinna toob. Natuke kloori ja flokulanti, siis on vesi puhas ja korras.
Olen mõelnud nende inimeste peale, kes vapralt käivad hommikuti külmal ajal kusagil jões või järves või meres. See on hoopis kõvem väljakutse. Oma basseiniga on lihtsam, kiirelt sisse ja kiirelt kuivaks. Maad on lühikesed ja kogu seiklus lihtsam taluda.
Statsionaarne bassein oleks muidugi ka hea lahendus, aga see maksab 10000+ raha ja praegu on veel teisi kohti, kes sellele rahale konkureerivad. Aga veemõnusid saab nautida ka soodsamalt ja palju varem 🙂