Eilne tee Krakowist Kaunasesse, üle Varssavi oli pikk üle 700 km. Läbisime selle puhta sõiduajaga 11+ tundi. 

Auto pidas vastu ja kaardilugeja samuti. Ei pidanud ka mutrivõtmega käike vahetama. Aga peale Varssavit läks lappama. Algas peale sellest, et otsisime seda M1 keskust ja muidugi panime ise miskil lõigul veidike valesti ja siis hakkasime seda kompenseerima otseteedega jne. Aga asi pole selles.

Asi on selles, et ma usaldasin Google Maps’i app’i telefonis. Ja ma tahan sellest rääkida. 

Ma seda Varssavit nii hästi ka ei tunne, et ise teaks midagi arvata. Alati olen GPS abil sinna liugtorru sisenenud ja siis kuidagi moodi teisest otsast välja saanud. Põhimõtteliselt enda vea tõttu saime küll veidike ringe teha, aga välja me saime. Tore on.

Sõidame ja panin alguses sihtkohaks Kaunase. Kuidagi saime Bialystok’i peale minema ja siis on miski tee ehitus ja ümber suunamine ja nii edasi. Siis jälle parema tee peale ja siis tundus, et hakkab looma. Ilus tee ja ainult anna gaasi. See tegi meid laisaks ja tekkis mõte lõunatada mõnes väikelinna restoraanis. Kiirtee läheb samusest linnast mööda ja teeme mahasõidu Ostrow Mazowiecka linna. Leidsime Primavera pizza resto ja seal oli tõesti hea ja huvitav pizza – Pizza Carbonara.

Pizza kõhus, hakkame uuesti kiirteele minema, et edasi liikuda, aga sinna kiirteele ei saanud mitte mingi nipiga. Igal pool olid teetööd just nendel lõikudel, mis sinnapoole mahasõitu lubasid. Ainus, mida lubas, oli sõit Lomža peale, olgu läheme siis nii… Sõitsime mingi 7 km selles suunas ära, kui korraga kolonn peatub ja seisab 15 minutit. Kohalikud vanamehed tulevad autodest välja, vestlevad omavahel, põhjusest keegi aru ei saa, autode rodu ees on lõputu, miskit infot pole ja siis hakkavad järjest autosid ümber pöörama, et tagasi sõita. 

Ja tõesti aru ei saa, mis asjus me siin seisame ja kaua see kõik aega võtta võib. Taha koguneb kilomeetrite viisi autosid juurde…

Leidsin võimaluse ja keerasin ka ringi, et tagasi sõita ja ikkagi selle Bialystoki kiirtee peale tagasi saada. Üritan oma Google mapsi app’i veenda, et tahan sõita järgmisesse asulasse, mis selle sama kiirtee ääres 6 km kaugusel on, näitab raja ette läbi küla ja alati põrkume sellele, et sellel teelõigul tehakse teeremonti ja täna, vabandage väga, ei saa sinna sõita… 

Mul hakkas juba anatoomia tunnis õpitu silme eest läbi jooksma ja Kati püüdis ka mind kuidagi rahustada. Aga mul vaja ju Kaunasesse saada ja aeg muudkui lendab…

Aga välja mõtlesin. Valetasin oma armsale Google Mapsi’le, et tahan hoopis tagasi minna Varssavisse 🙂 . Ja kohe saime kiirteele, aga valele poolele. Õnneks oli seal 2 km pärast võimalik tagasi pöörata ja saime ikkagi kodu poole liikuma hakata.

Hakkasin kahtlustama, et sel Google Mapsil on miski vandenõu minu vastu. Palusin Katil panna oma telefonis käima Apple Maps’i app. Vaatame, et see näitab palju vähem kilomeetreid Augustow’i linnakesse. Asume asja uurima ja selgub, et ta tahab mind miski pärast ringiga sinna viia. (detailis üle Lipski, kui Suchowola külast saaks selle asemel minna kohe otse Augustow’i peale.) 

Ok, hammustasin asja läbi ja otsustan siis ikkagi oma tarkuse järgi otse sõita. Ja tead, mis ta siis välja mõtles. Sellel ristmikul seisab 2 elus Poola politseinikku ja nad ei lase meil sinna otseteele minna… Selleni välja, et kui mina otsustan ta üle kavaldada, siis ta toob selleks ajaks, kui me sealt mööda sõidame sinna elavjõu… Ma ei tea, kuidas ta seda neile seletas… 🙂 Ja sõidamegi nagu kuku-nunnud üle Lipski, tehes 39 km asemel 62 km pikkuse ringi. See on lihtsalt üks näide, kus ma ta trikitamise avastasin…

Täna sõidame Kaunasest Tartusse. Mis siin keerulist saab olla, enne ka sõidetud… Mul oli Google Maps sisse lülitatud ja Riia ringteelt maha sõites paneb Kati oma telos ka navi käima ja voilaa, jälle vahe sees. Miski 30 km erinevust… Kati oma soovitab sõita nagu ikka ca. 40 km peale Riiat vasakule, Ragana – Straupe – Valmiera – Valka jne… Minu õnnis Google Maps sinna ei suunanud, ilmselt talle meeldinuks, kui ma üle Sigulda ja Cesise kuidagi läheks…

Aga koju me saime ja nüüd on see tehtud!

Kokkuvõte:

  • Sõitsime läbi 4010 km.
  • Ööbimine ja sõit ja bensiin ja kiirteemaksud 10 päeva – 1200 eurot.
  • Kiiruseületamised ja parkimistrahvid – omateada pole, aga eks paistab aja jooksul.
  • Jamasid ja plaani muutusi oli, aga ise hindame seda tagantjärele reisi huvitavamaks tegevate sündmustena.
  • Järgmistel aastatel enam ööbimiskohti enam ette ära ei bronni, rohkem, kui 1-2 ööd. (Annab rohkem vabadust ja paindlikkust)
  • Kui broneerida Booking.com kaudu, siis keskmine hinne vähemalt 9.0. Alla selle on tavaliselt asi “tulevikuväetis…”
  • Sel korral valisime pigem kvaliteedi, kui hinna järgi ja edaspidi tuleb seda kindlasti veelgi enam süvitsi teha.
  • Kesksuvel Euroopas ööbida ilma konditsioneerita öömajas on oht, et magad kehvasti (ventilaatori olemasolu siiski leevendab seda tavaliselt)
  • Raha me vahetasime ainult Ungaris (30 eurot), vajadus selle järele praktiliselt puudub, kuna igal pool saab kaardiga maksta.
  • Kaardiga makstes küsib Poolas ja vahel mujal ka mis ühikus maksta – maksa kohalikus valuutas ja saad soodsamalt!
  • Kiirteede vinjetid tasuks internetist eelnevalt ära osta, on lihtsam ja ei kulu aega sellega tegelemiseks reisi jooksul.
  • Kui linnas on metroo, siis ei pea öömaja olema kesklinnas. Metroo sõidab kiiresti ja ääre pool on parkida lihtsam ja ka soodsamad hinnad ööbimiseks ja autoparkimiseks.
  • Ungaris turistide autosid oli väga vähe, turiste Budapestis siiski oli. Ma tean, et Oliver Anuga ja meie naabripere oli ka samal ajal seal. Oli veel teisigi näha. 🙂
  • Vene keelt ma kuulsin kogu aja jooksul tänaval kõneldavat vast kolmel korral, mis mu meelest näitab, et venelased puhkavad Türgis, Krimmis või Uraalides. Vms.
  • Poola on mõnus maa. Kõige odavam ja ilusam (meie meelest). Inglise keelega saadakse ka väikeste eranditega hakkama.
  • Ungari oli 4 aasta taguse ajaga võrreldes kallimaks läinud,
    • Bensiinihinna erinevus kohalikele – 1.20 € ja turistidele – 1,96 €
    • Toidukaubad ka veidike kallimad meie meelest
    • Veini oli odavamat ja ka kallimat saada.
  • Slovakkia ja eriti Kosice sai kõvad punktid, külalislahkuse, kauniduse ja mõnusa kesklinna eest.
  • Eesti on väärikas põhjamaa, läbitud riikidest kõige kallim ostukorv.
  • Bensiin kõige soodsam Poolas, eile ostsime 1.61 / liiter.
  • Wi-Fi – nii ja naa – pigem naa. Kui ikka asjalikel põhjustel seda vaja on peatuskohas, siis sõltumata hotelli tärnidest või appartmendi lubadustest on see nagu Bingo loto ja võidud on ka sama moodi… Meil oli kaasas taskuruuter Tele2 piiramatu kiiruse ja mahuga paketiga Euroopas. Seda saab osta päevapõhiselt, ehk kuu maksab 65 eurot ja kui kasutad 10 päeva, siis maksab see ca. 21 euri. Aga võib palju närve kokku hoida…
  • Kui Google Maps’i app teatab, et ta on leidnud kiirema tee, siis … mõtle oma peaga! Ma tõesti ei tea mida sellisel puhul teha (oled roolis, kohe on ristmik, triip jookseb lõpu poole, otsustada on vaja, kui ma ei otsusta, kas ta teeb selle uue tee ümberlülituse ära või jääb endine valik kehtima?, kui suur on erinevus?, mis juhtub, kui ma ei nõustu, mis juhtub, kui ma kiirustades nõustun?, aga kui ma kogemata näpuga valesti vajutan, kuhu ma siis sattun?, Kui ma midagi ei tee, mis siis juhtub?)
  • Et aru saada, kui hea on tegelikult kodus, tuleb aeg-ajalt kodust ära käia 🙂
  • Pean meeles pidama, et järgmist reisi planeerides selle nimekirja eelnevalt läbi loeks… 🙂

Tänan kaasautorit Katit, kellega me selle kõik läbisime ja kõiki meie reisile kaasaelajaid ja nõuandjaid 🙂 

02.07.202212.07.2022